Programowanie – jak zacząć?

Dziś jak zawsze bez lania wody i wodzenia za nos. Ten poradnik pokazuje jak zacząć programowanie, wyjaśnia wątpliwe kwestie i nie zawiera dywagacji czy warto to robić. Warto! Skoro tu jesteś, decyzję masz za sobą. Czas dowiedzieć się jak to zrobić.

Przechodzimy do rzeczy, dlatego na początku pozbędziemy się kilku mitów:

  • Nie musisz znać matematyki, żeby zacząć programować
  • Nie trzeba skończyć studiów informatycznych, żeby zacząć programować
  • Nie musisz również dysponować drogim sprzętem do tego celu
  • (Dobrym) programistą się nie zostanie w 3 miesiące, ale warto od tego zacząć!

I potwierdzimy kilka faktów:

  • Trzeba samodzielnie się uczyć po godzinach, żeby być na bieżąco
  • Nie wolno się bać komputera i uciekać od wszelkiej aktywności
  • Zarabia się dobrze
  • Trzeba znać, albo przynajmniej uczyć się angielskiego

Artykuł, który czytasz, jest bardziej nastawiony na udzielenie szybkiej i prostej odpowiedzi na pytania, jakie zadają sobie osoby zamierzające iść w programowanie. Zachęcam Cię też do przeczytania artykułu Jak zostać programistą (klik), który pokazuje moje studium przypadku, przykładową ścieżkę i rozwiewa wątpliwości odnośnie źródeł nauki, jak studia, kurs, czy bootcamp.

##Od jakiego języka zacząć programowanie?

Na to pytanie odpowiedź jest tylko jedna, podszyta humorem. Angielski! Równolegle z dowolnym językiem programowania trzeba się rozwijać w kontekście angielskiego, ponieważ stanowi on główny i podstawowy język do komunikacji w świecie IT.

Odpowiadając dosłownie, jestem daleki od mówienia, że zacznij od czegokolwiek i będzie dobrze, a jak nabierzesz wprawy to wybierzesz coś dla siebie. Nie! Są rzeczy, bez których nie pójdziesz dalej.

Zacznij od przerobienia kursu HTML i CSS

HTML i CSS to, poza angielskim, główne języki Internetu. Wszystkie strony internetowe, które przeglądasz zawierają ten duet. Uwierz, że niezależnie od profesji, którą wybierzesz to nieznajomość powyższej dwójki będzie dawać Ci się we znaki i w wielu przypadkach wręcz dyskwalifikować w zawodzie!

HTML to język, dzięki któremu budujemy strony internetowe. Naukę powinno się zacząć właśnie od niego, przynajmniej w stopniu podstawowym. Ze swojej strony z polskich źródeł polecam darmowy, otwarty kurs Mirosława Zelenta dostępny pod TYM adresem (klik).

CSS, czyli kaskadowe arkusze stylu nadają kodowi HTML konkretny wygląd i zachowanie. Zerknij na moją wypowiedź w serwisie Quora, która dokładnie tłumaczy co to jest. Podobnie jak w przypadku HTML, polecam tu Mirosława Zelenta. Za darmo i po polsku – kliknij tutaj.

JavaScript, najpopularniejszy „prawdziwy” język Internetu

W przypadku JavaScriptu sytuacja jest podobna, warto, a nawet trzeba znać go w stopniu przynajmniej podstawowym. On odpowiada za większość działań, jakie można wykonywać na nowoczesnych stronach internetowych, części aplikacji mobilnych, a nawet programów instalowanych na komputerze!

Wspaniałym źródłem informacji w języku polskim i dostępnym za darmo jest stron KursJS.pl (klik), na której poznasz nie tylko działanie podstaw JavaScript, ale również jego podstawowego miejsca do życia – przeglądarki internetowej.

Czas na wybór ścieżki – rekomenduję front-end

Pracuję jako front-end developer i mam w tym lata doświadczenia. Z niego właśnie wiem, że najłatwiej zacząć od front-endu, jednak nie tak wcale łatwo zostać w tej dziedzinie mistrzem.

My jednak zaczynamy, prawda? Na tym etapie już wiesz, że musisz znać HTML, CSS i podstawy JavaScriptu. Jeżeli zdecydujesz się na rekomendowaną przeze mnie ścieżkę, sporą część pracy będziesz już miał(a) zrobioną.

Jak zacząć programowanie front-endu?

Pierwsze kroki masz za sobą – wymienione wyżej trzy technologie. Czas poznać coś poważniejszego – frameworki.

Framework jest to zbiór ułatwień, reguł i narzędzi, które mają za zadanie podział kodu na konkretne funkcje i tworzenie go w usystematyzowany sposób. To znaczy, że nie będziemy bawić się wolną amerykankę, czy idąc w bardziej europejski przykład, pisać kodu, który ciągnie się jak włoskie spaghetti.

Jaki framework front-endowy wybrać?

Zapewne wiele osób powie, że ReactJS (choć to biblioteka, a nie framework), VueJS lub Angular (był kiedyś AngularJS ale został zastąpiony nowszą wersją, bez „JS” w nazwie). My skupimy się na tym ostatnim.

Angular to wymagający framework, ale oferujący bardzo dużo możliwości i mocno rekomenduję Ci nauczenie się go. Żaden inny framework nie pozwoli poznać Ci tak wszechstronnie dobrych praktyk programowania i jednocześnie nie pozwoli zarobić tak dobrych pieniędzy na front-endzie po kilku latach.

Jak zacząć programowanie w Angularze?

Jak wspomniałem wcześniej, Angular jest wymagający. Dobrze jest mieć mentora i dostęp do informacji. Dobrze jest również poświęcić sporo czasu na ćwiczenia.

Wszystkich, którzy widzą się na tej ścieżce, serdecznie zapraszam na mój program nauki zatytułowany Akademia Angulara. Stworzyłem również do tego celu grupę na Facebooku, jednak nie jest ona jeszcze promowana.

Naucz się Angulara od podstaw

Naucz się programować
w Angularze od zera.

Techporadnik © 2021
IDM Przemysław Kosior • NIP: 7792508107