Oto mapa stanowisk IT, czyli kto jest kim i co robi w web developmencie

Tempo zmian w branży IT jest imponujące, a do odpowiedzi na pytania kim jest Front-End Developer albo co robi DevOps nie można się za bardzo przywiązywać, bo może ona szybko stracić aktualność. Artykuł jest skierowany do osób początkujących, więc "starzy wyjadacze", którzy zajrzą tu z ciekawości, mogą mnie spalić na stosie. ;)

Programiści, inaczej Deweloperzy

Zaczniemy temat od kontrowersji, bowiem zaliczę do tej grupy takie profesje, które przez niektórych młotów konserwatystów z IT nie są do programistów zaliczane. :) Sprawdź też jak zostać programistą w 2020 roku.

Front-End Developer

Profesja zajmująca się programowaniem interfejsów i rzeczy umieszczonych po stronie klienta. Jakiego klienta? Już wyjaśniam o co chodzi w ogromnym skrócie. Strona internetowa potrzebuje swojego miejsca w Internecie, które jest generalnie jej domem - miejscem tym jest serwer. Serwer upublicznia stronę internetową wśród klientów, czyli urządzeń, na których jest ona widoczna. Klientem jest na przykład okno przeglądarki (i nasz komputer) lub telefon.

Wynik pracy Front-End Developera jest najbardziej widoczną częścią dla końcowego użytkownika, a takie rzeczy jak wygląd strony, wielkość tekstu, użyteczność, czy częściowo szybkość ładowania, są lub mogą być w obszarze jego obowiązków.

Główne technologie i języki, z których korzysta to: JavaScript, HTML, CSS i niezliczona ilość dodatków do nich.

Back-End Developer

Ten człowiek zajmuje się tym, co znajduje się na serwerze oraz (uwaga, nowe pojęcie) bazie danych. Odpowiada on za tzw. logikę biznesową, kształt bazy danych, serwowanie stron do użytkownika. Pracuje on w "tle", a efekty jego pracy są widoczne najczęściej dopiero wtedy, kiedy zostaną obsłużone przez Front-End.

Korzysta z takich technologii i języków jak PHP, Java (nie mylić z JavaScript - to coś innego!), Python, Ruby, NodeJS

Full-Stack Developer

Łączy rolę Back-Enda i Front-Enda. Wiele osób uważa tę profesję za niewypał, argumentując, że nie można być dobrym we wszystkim. Otóż ja uważam inaczej. Twierdzę, że "kompletny" specjalista jest w stanie opanować wiedzę potrzebną do bycia Full-Stakiem, wymaga to jednak dużego zaangażowania i faktycznego zainteresowania. Obszerność wiedzy do przyswojenia jest czasem przytłaczająca, natomiast można ułatwić sprawę operując w obrębie jednego języka. Pozwala na to na przykład JavaScript, który służy do Front-Endu, ale posiada platformę NodeJS, gdzie również za jego pomocą pisze się Back-End.

Mobile Developer

Jest to osoba, która tworzy aplikacje mobilne. I sprawa nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać, ponieważ nie ma jednego słusznego języka do tego celu. No dobra... je też można pisać w JavaScripcie i to w dodatku na wszystkie smartfony. A poza nim jest jeszcze język Swift przeznaczony do aplikacji na iPhone oraz Kotlin przeznaczony dla Androida.

Web Developer

Każda z powyższych profesji, oprócz Mobile Developera, może być nazwana częściowo Web Developerem, jeśli tylko tworzy się rzeczy na potrzeby przeglądarek internetowych. Jeżeli można z czegoś korzystać w przeglądarce internetowej jak Chrome czy Firefox i wymaga to Internetu, najpewniej jest wynikiem pracy osoby, którą nazwać można Web Developerem.

Nie-do-końca-programiści i inne profesje

Tester

Tester manualny i automatyczny zajmuje się sprawdzaniem, czy dostarczone rozwiazanie spełnia oczekiwania (założenia) opisane w zadaniu oraz zgodność z normami jakości. Praca testerów polega nie tylko na "przeklikiwaniu się" przez aplikacje, ale również na tworzeniu i używaniu narzędzi do testowania różnych parametrów i automatyzacji pracy.

To koniec części pierwszej, jeżeli artykuł Ci się podoba, podziel się nim proszę przynajmniej z jedną osobą.

Naucz się Angulara od podstaw

Naucz się programować
w Angularze od zera.

Techporadnik © 2021
IDM Przemysław Kosior • NIP: 7792508107