Poznaj Mikr.us – najtańszy VPS do nauki

Na ścieżce rozwoju każdego programisty, który jest związany z Internetem prędzej niż później pojawi się osobliwa przeszkoda. Wraz z rozwojem umiejętności, rosły też będą nasze wymagania odnośnie środowiska, w którym pracujemy. Wykorzystywany dotąd współdzielony hosting stron (albo tym bardziej lokalne środowisko) przestanie nam po prostu wystarczać.

Po drugiej stronie są serwery dedykowane kosztujące średnio kilkaset złotych miesięcznie lub najtańsze serwery VPS kosztujące na miesiąc kilkadziesiąt złotych. Dla wielu osób stanowi to znaczny koszt, jeśli nie przekłada się on bezpośrednio na zyski – a tak niestety bywa w przypadku samodzielnej edukacji.

Alternatywą jest Mikr.us, czyli najtańszy VPS do nauki

Btw. to nie jest post sponsorowany przez autora, są jedynie reflinki.

Najtańszy VPS do celów edukacyjnych – Mikr.us (KLIK) – za rok użytkowania kosztuje tyle, ile nierzadko niskowydajne VPSy kosztują za miesiąc – 35 zł brutto. Wychodzi poniżej 3 zł miesięcznie.

Oczywiście wiąże się to z ograniczeniami i nikt o zdrowych zmysłach nie będzie opierał na tym serwerze swojego biznesu lub wymagających aplikacji. Natomiast jest on idealny do nauki podstaw administracji serwerami, linuxa, zrobienia pierwszego kroku w stronę specjalizacji DevOps. Wiedza bezcenna również dla front-end developerów z uwagi na coraz wyższy próg wejścia w tę dziedzinę. Nie wspominając nawet, że dla takich back-end developerów jest to już rzecz niezbędna.

Mikr.us – parametry i ograniczenia

Na stronie Mikrusa możemy przeczytać, że dysponować będziemy takimi oto parametrami:

– Własny kontener OpenVZ (kernel 2.6.32-042) – 256MB pamięci (128MB RAM + 128MB SWAP) – 5GB pojemności dysku (to jest całkiem spoko! I można łatwo rozszerzyć do 10 GB) – Własny adres IPv6 – Współdzielony adres IPv4 (przekierowanie portów – 3 sztuki) – Współdzielona baza danych MySQL (możliwe jest też postawienie swojej, ale przez ograniczone zasoby niezbyt warto to robić) – Nielimitowany transfer

Dodatkowo dziecinnie proste jest zwiększenie parametrów swojego serwera.

Są niestety też dodatkowe ograniczenia:

Nie można stawiać serwerów głosowych (np. Teamspeak), serwerów gier (np. Minecraft), serwerów pocztowych lub DNS, ani sieci P2P (np. torrentów).

Generalnie idzie bez tego przeżyć.

Podsumowanie

Za 35 zł rocznie otrzymujemy bardzo prosty, ale wystarczający do nauki serwer VPS, który możemy dowolnie konfigurować, psuć, naprawiać i re-instalować. Choć sam używam tego VPSa raczej do zabawy, to odczułem naprawdę fajny postęp w nauce, który przekłada się na codzienną pracę.

Naucz się Angulara od podstaw

Naucz się programować
w Angularze od zera.

Techporadnik © 2021
IDM Przemysław Kosior • NIP: 7792508107