Najlepsze certyfikaty IT (front-end / cloud)

Jest to pierwszy artykuł z serii, w której wymieniam najlepsze certyfikaty IT dla programistów i innych specjalizacji na podstawie obiektywnych kryteriów oraz mojej subiektywnej opinii. Zapytałem też na moim Twitterze ekspertów z branży. 🙂

Jest to pierwsza część, w której skupiam się na podstawach i ogólnych zasadach „weryfikowania” certyfikatów oraz podaję kilka przykładów dla front-end developerów.

W następnych częściach pojawi się lista konkretnych certyfikatów z podziałem na specjalizacje.

Czy warto „zrobić” certyfikaty będąc programistą?

Spróbuję na samym początku odpowiedzieć na kluczowe pytanie, które zadają sobie programiści w kontekście certyfikacji. Ponieważ sporą grupą odbiorców Techporadnika są programiści i osoby w jakimś stopniu związane z tą dziedziną. 🙂

PS. Jeśli chcesz zostać programistą lub nauczyć się frameworka Angular, zapisz się za darmo do mojej Akademii Angulara klikając w ten link (klik).

Przechodząc zatem dalej – czy warto posiadać certyfikaty IT jako programista? Moim zdaniem warto, szczególnie jeżeli liczą się w branży. Jeżeli nie stoją za nimi giganci, jak Amazon, Oracle czy choćby mniejsza ale znana organizacja Zend.

Certyfikat dla Front-end Developera

Zaczynami od mojej specjalizacji, a co. 🙂

Jednocześnie z dużym bólem stwierdzam, że nie znalazłem żadnego wartościowego certyfikatu stricte związanego z Front-end Developmentem. Szukałem certyfikacji związanych z samym JavaScriptem, HTML, CSS oraz frameworkami (jak Angular), bilbiotekami (React, Redux) itp. Wynik niestety pozostawia wiele do życzenia – mamy do wyboru certyfikaty typu no-name lub pomniejsze poświadczenia, że ukończyło się daną ścieżkę na jakiejś platformie edukacyjnej.

To nie jest tak, że są one bezwartościowe – uważam, że mimo wszystko warto je robić. Czemu? Dowodzą one, że posiadamy kilka cech:

  • Stale się uczymy (w końcu sięgnęliśmy po dodatkową wiedzę)
  • Potrafimy coś zrobić od A do Z (żeby otrzymać certyfikat, trzeba coś przecież skończyć)
  • Jesteśmy ambitni (poszerzamy wiedzę, kiedy wiele innych osób tego nie robi)

Nadzieja jest natomiast w certyfikatach IT związanych z otoczeniem pracy Front-end developera.

Szczególnie mam tu na myśli trzy rzeczy:

  • Praca w chmurze (AWS, GCP, Azure), ze szczególnym nastawieniem na serverless
  • Praca z Dockerem (lub podobnymi usługami)
  • Bezpieczeństwo i prywatność aplikacji webowych

Praca w mojej specjalizacji wyszła już dawno poza ramy tworzenia interfejsu i komunikowania się z back-endem. Obecnie coraz częściej mamy do czynienia z procesami CI/CD, z konfiguracją Dockera, pracą z poziomu systemu operacyjnego i coraz częściej rozszerzamy swoje umiejętność na kształt litery T, gdzie najdłuższą kreskę stanowi oczywiście szeroko rozumiany front-end, ale u podstaw kryje się część backendu, działanie sieci web, administracja, chmura, procesy deweloperskie, cykl wydawniczy aplikacji i masa innych rzeczy.

Zatem dla Front-end Developera będą wartościowe wszystkie certyfikaty i stojąca za nimi wiedza, które pozwolą zbudować wymienioną podstawę odwróconej litery T.

Certyfikaty, od ktorych osobiście bym zaczął:

  • AWS Certified Developer na poziomie Associate – najlepszy certyfikat na początek dla front-end developerów, który nie traktuje stricte o front-endzie. Pozwoli jednak poznać i zyskać podstawową biegłość w środowisku AWS, którego popularności
  • GCP oferuje certyfikat podobny do powyższego, mianowicie Professional Cloud Developer. Pozwala tworzyć aplikacje w ekosystemie Google Cloud Platform

Podsumowanie

W następnych częściach napiszę nieco szerzej o certyfikatach chmurowych. Nauka tej technologii ostatnio stała się wręcz konieczna, w związku z tym trzeba na poważnie zająć się tematem.

Naucz się Angulara od podstaw

Naucz się programować
w Angularze od zera.

Techporadnik © 2021
IDM Przemysław Kosior • NIP: 7792508107