Front-end developer, co robi i jak nim zostać?

W tym artykule opisałem jedno z bardziej poszukiwanych stanowisk programistycznych i odpowiedziałem na kluczowe pytania. Czyli kim jest Front-end developer, co robi i jak nim zostać? Zapraszam do przeczytania o pracy, którą można wykonywać 100% zdalnie.

W styczniu na Techporadniku pojawił się artykuł, który opisywał nieco krócej m.in czym się zajmuje front-end developer, na mapie stanowisk w IT. Możesz go przeczytać tutaj (klik).

Co robi front-end developer?

Front-end developer jest programistą, który zajmuje się tą warstwą tworzonych aplikacji, stron lub programów, z którą komunikuje się użytkownik. Czytając ten wpis na Techporadniku, zwróć uwagę na zdanie, które właśnie czytasz. Zarówno ten akapit, jego nagłówek, kolory oraz układ całej strony, a nawet fakt, że wyświetla się on w sposób, w jaki to robi, jest wynikiem pracy front-end developera.

Ale to nie wszystko. Front-end developer codziennie pracuje z przeglądarką internetową, tworząc warstwę wyświetlaną w jej oknie oraz dba o to, żeby aplikacja wyglądała i zachowywała się odpowiednio. Czyli dokładnie tak, jak zaprojektował to UI Designer (projektant interfejsów użytkownika, nazywany czasem grafikiem, choć to określenie nie jest adekwatne).

Jakie języki oraz technologie wykorzystuje front-end developer?

Podstawowe technologie webowe jak HTML, CSS i JavaScript stanowią absolutne podwaliny tej oraz innych profesji bazujących na web developmencie (czyli na potrzeby internetu). Przypomnijmy zagadnienia, które opisałem w poprzednim wpisie: Programowanie – jak zacząć? (klik).

Podstawowe języki dla front-end developera to HTML, CSS i JavaScript

HTML odpowiada za rozmieszczenie elementów i ich strukturę na stronie. Odpowiada on też za rolę elementów.

CSS, czyli kaskadowe arkusze stylu służą do nadawania kształtu, wyglądu i zachowania elementom (tagom) HTML. Przykładowym zastosowaniem CSSa jest zmiana wielkości tekstu lub nadanie wyglądu przycisku na stronie.

JavaScript, który jako jedyny z tej trójcy jest pełnoprawnym językiem programowania (teraz nazewnictwo nie jest zbyt istotne), ma nieograniczone możliwości. Choć jego naturalnym środowiskiem jest przeglądarka internetowa, to może być używany również po stronie serwera, na komputerze czy telefonach.

Języki na sterydach, czyli frameworki i bilioteki JavaScript

Programując w danym języku napotykamy na powtarzalne problemy, które można rozwiązać za pomocą równie powtarzalnych metod. Za zbiór tych metod oraz narzędzi pozwalających je wykorzystać uznaje się frameworki.

Przyspieszają i strukturyzują one proces developmentu, czyli wytwarzania oprogramowania. Stosując się do ich zaleceń, stosujemy się do dobrych praktyk programistycznych i czynimy nasz kod bardziej czytelny.

Przykładowym frameworkiem jest Angular, którego specjaliści mogą zarabiać nawet 27 tys. zł. miesięcznie. Przykładową biblioteką, czyli zbiorem funkcji i konwencji nieco lżej ingerujących w styl programisty, jest szalenie popularny ReactJS. Jest też VueJS, którego nie polecam się uczyć na początku ze względu na jego niszowość.

Technologia przeglądarek internetowych

Wiedzą niezwykle przydatną, a niekiedy niezbędną, jest świadomość działania sieci Internet oraz przeglądarek internetowych. Należy wiedzieć czym się różnią przeglądarki między sobą oraz jaki ma to wpływ na wyświetlanie i działanie konkretnych efektów pracy.

Jak zostać front-end developerem?

Przede wszystkim poznać podstawy HTML, CSS i JavaScriptu, który opisywałem w poprzednich akapitach. Po tym kroku drzwi stają się dla Ciebie otwarte.

Przygotowałem dla Ciebie drogę do zostania front-end developerem ze specjalizacją Angular. Dołącz do darmowego programu, w którym raz w tygodniu otrzymasz materiały do nauki oraz ebooka o najlepszych praktykach na start.

Dołącz do Akademii Angulara klikając poniżej.

Naucz się Angulara od podstaw

Naucz się programować
w Angularze od zera.

Techporadnik © 2021
IDM Przemysław Kosior • NIP: 7792508107