Co to jest sztuczna inteligencja? Niestety nawet programiści piszą o niej głupoty

Pewnie widzieliście materiały o tym, co to jest sztuczna inteligencja (lub SI, AI) albo przynajmniej sama nazwa nie jest całkiem obca. Która definicja wydaje się Wam prawdziwa? Sztuczna inteligencja zdominuje i zniewoli ludzki Świat (tak twierdził Hawking) czy raczej obliczy prawdopodobieństwo wystąpienia raka płuc, jeśli dostarczymy informacje o naszych nawykach? A może po prostu maluje dziwne obrazy bez udziału człowieka?

W międzyczasie: Możesz przesłać ten artykuł komuś, kto powiela mity na temat SI. 🙂

Żaden z powyższych opisów nie jest do końca prawdziwy, ani do końca fałszywy. Na tym polega trudność zrozumienia choćby definicji sztucznej inteligencji, choć ta znana jest od dekad. Wiemy, że sztuczna inteligencja ma się zajmować rzeczami trudnymi. Trudnymi, w rozumieniu języka komputerów, więc zadając sobie pytanie, czy obliczenie wyniku mnożenia 154513123424.124*213213.2334 jest trudne? Dla ludzi tak, a dla zwykłego komputera to pikuś. Nie jest to więc zadanie dla sztucznej inteligencji – ona rozwiązuje ma rozwiązywać problemy, których nie rozwiąże algorytm wykonujący jakieś czynności w narzuconym z góry porządku.

Przykład co jest, a co nie jest zadaniem dla sztucznej inteligencji

Zadanie 1: Zrób szarlotkę

Trzeba znaleźć przepis, chyba że go pamiętamy i wykonać. Przepis kucharski jest prostą instrukcją krok po kroku. De facto przepis jest algorytmem, który wykonujemy w kuchni. 🙂

Komputer wykona krok po kroku przepis i poda nam gotowe danie. Łatwo to sobie wyobrazić w XXI wieku. Nie ma miejsca na domyślanie się, ani nie ma miejsca na pomyłki. Do tego można ten przepis powtórzyć w stosunku do dowolnej osoby której nawet nie trzeba znać. Komputer poradzi sobie z tym bez problemu, sztuczna inteligencja jest zbędna.

Zadanie 2: Zrób moje ulubione ciasto

Tutaj sprawa się komplikuje. Jako ludzie zapewne byśmy wykorzystali fakt, że osoba, która prosi nas o ciasto jest nam znana i z biegiem czasu poznaliśmy, co ta osoba mniej więcej lubi. Wyszło podczas rozmów, czasami z kontekstu, może gdzieś tę informację rzuciła nieistotnie. Ewentualnie zapytalibyśmy o gust, ale w niektórych przypadkach o to pytać nie wypada etc. Masakra, algorytm nie jest w stanie tego zrobić ot tak.

Musi zostać zaangażowana sztuczna inteligencja, która pozna nasz gust (lubimy mak, a więc może ulubionym ciastem jest makowiec?), dowie się jak wykonać ciasto, albo jak znaleźć przepis i go wprowadzić w życie oraz finalnie go wykona. A może sztuczna inteligencja po prostu nam odmówi, bo stwierdzi, że mamy cukrzycę i dla nas lepiej będzie, jeśli z ulubionego ciasta zrezygnujemy?

Na powyższych przykładach możesz poznać ideę, która stoi za SI. Jako definicję możemy więc przyjąć, że sztuczna inteligencja rozwiązuje problemy, które wymagają uczenia i domyślania się oraz tworzenia czegoś. Algorytm wykonuje polecenia, sztuczna inteligencja jest w stanie je również wydawać.

Nie można się zatem dziwić rosnącej popularności SI. Klasycznie polecam Wam ciekawy artykuł na temat omawiany w tym wpisie, tym razem na blogu marketing-automation.pl.

Podsumowując, sztuczna inteligencja nie jest:

  • Algorytmem
  • Technologią wykonującą skomplikowane obliczenia
  • Technologią do analizy danych
  • Technologią do badania prawdopodobieństwa
  • Niczym, co wykonuje zadania możliwe od wykonania przez standardowe obliczenia matematyczne
  • Niczym groźnym, póki co

Dziękuję za przeczytanie tego artykułu, jeżeli był on dla Ciebie wartościowy, podziel się nim proszę ze znajomymi. Wyślij proszę link do artykułu przynajmniej jednemu znajomemu 🙂

Naucz się Angulara od podstaw

Naucz się programować
w Angularze od zera.

Techporadnik © 2021
IDM Przemysław Kosior • NIP: 7792508107