Co to jest blockchain? Stan na 2021 rok

Blockchain to pojęcie, które przy okazji popularności kryptowalut, zrobiło prawdziwą furorę w świecie finansów i nowych technologii. Już wkrótce może zrewolucjonizować Świat, odgrywając istotne znaczenie w wielu gałęziach gospodarki. W artykule wyjaśniam, co to jest blockchain, co ma wspólnego z kryptowalutami oraz w jakich branżach może znaleźć zastosowanie.

Co to jest blockchain?

Blockchain to nowoczesna technologia, której działanie opiera się na wykorzystaniu łańcuchów blokowych. Tworzą one zdecentralizowaną, niezależną i rozproszoną bazę danych. To była niezrozumiała definicja. Ta zrozumiała jest poniżej. 🙂

Oznacza to, że nie istnieje centralna instytucja nadzorująca tę bazę, np. bank informacji lub po prostu bank. Blochchain jest mechanizmem wykorzystywanym jako platforma transakcyjna oraz do przechowywania i przesyłania danych. Tym, co wyróżnia tego rodzaju bazę, jest fakt, że znajduje się ona na komputerach wielu tysięcy użytkowników na całym świecie, a nie w serwerowniach konkretnych firm.

Jest to najbardziej demokratyczna spośród wszystkich platform wymiany informacji. Gromadzone w rejestrze dane są całkowicie anonimowe, ponieważ użytkownicy mają dostęp jedynie do informacji o przeprowadzonych transakcjach. Wykrycie, jaka konkretnie osoba dokonała operacji, jest bardzo utrudnione. Do niedawna było nawet niemożliwe.

Każda zapisana informacja w rejestrze, np. dotycząca wartości transakcji, ma charakter nieodwracalny – nie jest więc możliwe jest usunięcie czy zmodyfikowanie we późniejszym czasie.

Baza danych stanowi logiczną całość, co oznacza, że zmiana na pojedynczym komputerze jest uwzględniana na wszystkich pozostałych urządzeniach w ramach sieci peer-to-peer (P2P).

Zaletę technologii blockchain stanowi to, że nie jest podatna na ataki cyberprzestępców, co jest zasługą szyfrowania kryptograficznego. Baza wykazuje zarazem odporność na awarie infrastruktury IT. Do pozytywnych stron systemu blockchain można również zaliczyć niski koszt utrzymania.

Blockchain a kryptowaluty

Pierwszym sposobem wykorzystania technologii blockchain było stworzenie wirtualnej waluty Bitcoin, najpopularniej z kryptowalut. Tego typu wirtualne monety działają właśnie w oparciu o łańcuch szyfrowanych bloków. Kryptowaluty stanowią przełom w świecie finansów, ponieważ pozwalają zastąpić fizyczną walutę kodem kryptograficznym.

Użytkownicy handlujący kryptowalutami mogą czuć się bezpiecznie, ponieważ informacje o zawieranych przez nich transakcjach są w bezpieczny i bezosobowy sposób autoryzowane za pomocą specjalnego protokołu, który każda kryptowaluta posiada.

Autentyczność przesyłanych informacji jest bowiem weryfikowana jednocześnie z poziomu wielu tysięcy komputerów. Transakcje są automatycznie odrzucane w przypadku wykrycia próby oszustwa.

W jakich branżach wykorzystuje się blockchain?

Blockchain jest technologią, która poza handlem wirtualną walutą znajduje jeszcze zastosowanie w wielu innych sektorach. Może być wykorzystywana do m.in. w:

  • bankowości,
  • branży energetycznej,
  • sektorze telekomunikacyjnym,
  • branży ubezpieczeniowej,
  • sektorze logistycznym,
  • branży farmaceutycznej,
  • księgowości,
  • do zawierania transakcji giełdowych,
  • do tworzenia rejestru kierowców.

Jak zacząć przygodę z blockchain?

Znajomość technologii blockchain pozwala dziś zaistnieć na rynku pracy. Szczególnie duża liczba ofert pracy jest kierowana do blockchain developerów. Od tego rodzaju specjalistów wymaga się przede wszystkim znajomości co najmniej jednego języka programowania, np. Pythona, Javy czy C++. Często również platformę Node.js lub Solidity.

Zobacz mapę stanowisk IT

Kandydat do pracy na tym stanowisku powinien także znać zasady funkcjonowania technologii blockchain oraz posiadać wiedzę na temat Bitcoina lub innych kryptowalut, szyfrowania, autoryzacji, decentralizacji, kryptografii czy bezpieczeństwa baz danych.

Blockchain developer może liczyć na zarobki rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Inne potencjalne stanowiska pracy dla osób znających technologię blockchain to m.in. analityk ds. bezpieczeństwa czy nowoczesny księgowy.

Naucz się Angulara od podstaw

Naucz się programować
w Angularze od zera.

Techporadnik © 2021
IDM Przemysław Kosior • NIP: 7792508107